آشنایی با نرم‌افزار قدرتمند متلب (Matlab) – قوی‌ترین نرم‌افزار کدنویسی

چکیده مقاله

یکی از کاربردی‌ترین سیستم‌های نرم‌افزاری برای محاسبات ریاضی و محاسبات تکنیکی به صورت کدنویسی و برنامه‌نویسی می‌باشد. این نرم‌افزار بر اساس زبان برنامه‌نویسی C پایه‌ریزی شده است. نرم‌افزار متلب (Matlab) از زبان برنامه‌نویسی سطح بالا استفاده می‌کند که شامل دستورات بسیار زیادی برای محاسبات ریاضی است. شاید تعداد این دستورات نگران‌کننده باشد؛ اما نباید نگران بود زیرا در هر پروژه شما تنها به تعداد اندکی از این دستورات نیاز پیدا خواهید کرد. همچنین شما می‌توانید در هر زمان که نیاز داشتید از Help بسیار قوی نرم‌افزار استفاده کنید. کاربردهای نرم‌افزار متلب بسیار زیاد می‌باشد. تولید و توسعه نرم‌افزار متلب (Matlab) با شرکت Mathworks می‌باشد.


آشنایی با محیط اصلی نرم‌افزار متلب (Matlab)

هنگامی که نرم‌افزار متلب را اجرا می‌کنید و وارد محیط نرم‌افزار متلب (Matlab) می‌شوید با پنجره‌ای به شکل زیر رو به رو خواهید شد که شامل قسمت‌های زیر است :

پنجره Command :

پنجره Command برای نوشتن دستورات به صورت سریع به کار می‌رود. بعد از نوشتن دستورات با زدن کلید <Enter> دستورات اجرا شده و نتایج آن‌ها در همین پنجره Command نمایش داده می‌شود.

پنجره Workspace :

پنجره Workspace لیست متغیرهایی که به وسیله دستورات در نرم‌افزار متلب اجرا شده‌اند نمایش داده می‌شود.

پنجره Current Folder :

پنجره Current Folder یا Current Path پوشه مسیر فایل اجرا شده را نمایش می‌دهد. همچنین می‌توانیم فایل مورد نظر خود را اجرا کرده و مسیر را تغییر دهیم.

پنجره Command History :

پنجره Command History لیست دستوراتی که در متلب اجرا شده‌اند را به صورت تاریخچه نمایش می‌دهد.

یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری کار با نرم‌افزار متلب این است که از دستورات ساده شروع کرده و نتایج آن را مشاهده کنیم. متلب یک راهنمای هوشمند دارد؛ وقتی شما یک دستور را اشتباه وارد می‌کنید، متلب پیغام خطا داده و در پنجره Command آن را نمایش می‌دهد. شما با استفاده از این پیغام می‌توانید محل و نوع خطا را تشخیص داده و آن را رفع کنید. پس برای شروع دستورات ساده را اجرا می‌کنیم، هر پیغام خطایی که ظاهر شود را بررسی می‌کنیم و به تدریج به سرغ دستورات پیچیده می‌رویم.

نوشتن دستورات در پنجره Command

ابتدا در پنجره Command کلیک کنید تا به حالت فعال درآید. حال می‌توانید دستورات مورد نظر خود را تایپ کرده و با زدن کلید <Enter> آن‌ها را اجرا کنید. نتیجه اجرای این دستورات در همین پنجره نمایش داده خواهد شد.

مثال : دستور ساده زیر را وارد می‌کنیم :

۱+۳

نتیجه این دستور در پنجره Command نمایش داده می‌شود :

ans =

۴

حروف ans نمایشگر ابتدای کلمه answer به معنای پاسخ است. در صورتی که شما برای دستوری نامی را در نظر نگرفته باشید، نرم‌افزار متلب (Matlab) به طور خودکار متغیری با نام ans را برای آن در نظر می‌گیرد. دقت کنید که در صورتی که می‌خواهید از این متغیر در محاسبات بعدی استفاده کنید، باید حتما آن را نام‌گذاری کنید (مثلا a=1+5)؛ زیرا متلب برای متغیر بعدی که نام‌گذاری نشده باشد باز نام ans را اختصاص می‌دهد و عملا مقدار قبلی محاسبه شده پاک می‌شود.

در صورتی که بخواهید دستوراتی که در پنجره Command تا به حال نمایش داده شده‌اند پاک شوند کافی است که در محیط پنجره کلیک راست کرده و گزینه Clear Command Window را انتخاب کنیم. باید دقت داشته باشیم که این کار فقط محیط پنجره Command Window را پاک می‌کند اما متغیرهایی که ناشی از اجرای دستورات ایجاد شده‌اند همچنان وجود دارند. دستور Clear متغیرها را پاک می‌کند؛ در مقالات بعدی به این دستور خواهیم پرداخت.

نکته : در صورتی که نرم‌افزار متلب (Matlab) را ببندیم، تمام متغیرها پاک می‌شوند و در اجرای مجدد نرم‌افزار وجود ندارند.

هنگامی که یک دستور را اجرا می‌کنیم، با زدن کلید <Enter> دستور اجرا شده و نتیجه آن در در پنجره Command Window نمایش داده خواهد شد. در صورتی که می‌خواهید نتیجه یک دستور در پنجره Command Window نمایش داده نشود، در آخر دستور از ; استفاده کنید. با این کار متغیرها ایجاد شده و نتیجه‌ها ذخیره خواهند شد اما در پنجره Command Window نمایش داده نخواهند شد.

بیشتر بخوانید : انواع متغیرها و مقداردهی به متغیرها در متلب

امیدواریم این آموزش مورد پسند دوستان خوب ما و دنبال‌کنندگان آکامک قرار گرفته باشد. در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید متلب – MATLAB را به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی یاد بگیرید، ما کامل‌ترین دوره‌های آموزشی متلب را برای شما آماده کرده‌ایم. برای شروع یادگیری روی لینک زیر کلیک کنید.


دوره آموزشی متلب – MATLAB


دانلود نسخه PDF مقاله : معرفی نرم‌افزار متلب – MATLAB

اشتراک‌گذاری