آشنایی با نرم‌افزار آباکوس (Abaqus) – نرم‌افزاری قدرتمند در تحلیل و شبیه‌سازی

چکیده مقاله

در این آموزش ابتدا به ارائه توضیح مختصری درباره تاریخچه، نحوه پیدایش، ریشه نام و لوگو نرم‌افزار آباکوس می‌پردازیم. سپس طیف گسترده کاربرد نرم‌افزار آباکوس در زمینه‌های مختلف مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته است. قبل از شروع این سوال را مد نظر خود داشته باشید، بعدها به پاسخ آن خواهیم پرداخت.

چرا بسیاری از مهندسان، دانشجویان، اساتید و تکنسین‌هایی که در محیط آکادمیک و صنعتی فعالیت دارند، برای تحلیل و شبیه‌سازی مسائل خود از نرم‌افزار Abaqus استفاده می‌کنند؟! “


نرم‌افزار آباکوس چیست ؟!

نرم‌افزار آباکوس یکی از توانمندترین نرم‌افزارهای مبتنی بر روش اجزا محدود (FEM) می‌باشد که توانایی زیادی در حل طیف گسترده‌ای از مسائل علمی و صنعتی، از مسائل ساده خطی تا مسائل پیچیده و غیرخطی، دارد. علاوه بر محیط بسیار جذاب و کاربر پسند این نرم‌افزار، کتابخانه بسیار قوی و جامع آن، آباکوس را به عنوان یک نرم‌افزار کارآمد، قوی و دقیق مورد توجه محققین و مهندسان قرار داده است. کتابخانه‌ای جامع در پیش‌بینی رفتار مواد مهندسی : فلزات، لاستیک‌ها، مواد پلیمری، کامپوزیت‌ها، مصالح عمرانی مانند بتن‌های تقویت‌شده، فوم‌های فنری، سنگ و خاک. اولین نسخه این نرم‌افزار در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط شرکت HKS به صورت رسمی به بازار عرضه شد و هر سال نسخه‌های به روز شده آن زیر نظر کارشناسان ارائه می‌شود.

در اواخر سال ۲۰۰۲ میلادی نام شرکت HKS به Abaqus تغییر داده شد. اما در نهایت در سال ۲۰۰۵ شرکت Abaqus با ۵۲۵ نفر کارمند توسط شرکت فرانسوی داسو سیستم با قیمت ۴۱۳ میلیون دلار خریداری شد. از این زمان به بعد یک سری ابزارهای کاربردی به این نرم‌افزار اضافه شده و با نام تجاری سیمولیا (Simulia) شناخته می‌شود.

ریشه نام و لوگو نرم‌افزار آباکوس (Abaqus) از کجاست ؟!

کلمه چرتکه (Abacus) خود یادآور محاسبات ریاضی است و نام نرم افزار آباکوس از این لغت گرفته شده است.

نرم‌افزار آباکوس در چه طیفی کاربرد دارد ؟!

از نرم‌افزار آباکوس (Abaqus) به طور گسترده‌ای در صنایع خودروسازی، هوافضا و ساخت تجهیزات صنعتی استفاده می‌شود. این نرم‌افزار با سایر نرم‌افزارهای علمی ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کند و از زبان متن باز (Open Source) پایتون (Python) برای برنامه‌نویسی بهره می‌برد. توانایی و قدرت این نرم‌افزار دسترسی بالایی برای ایجاد تغییرات در مدل و اعمال بارها به کاربر می‌دهد. نرم‌افزار آباکوس همچنین مجموعه‌ای بسیار کاربردی از قبلیت‌های پیزوالکتریک، محیط‌های آکوستیک، محیط‌های متخلخل و … را برای کاربران فراهم آورده است.

محصولات آباکوس

مجمعه نرم‌افزاری آباکوس (Abaqus) دارای پنج محصول عمده و کلی است :

 • Abaqus/Standard
 • Abaqus/Explicit
 • Abaqus/CAE or “Complete Abaqus Environment”
 • Abaqus/CFD (Computational Fluid Dynamics)
 • Abaqus/Multiphysics

جالب است در این مقاله قابلیت‌های بخش Multiphysics نرم‌افزار آباکوس را نیز بیان کنیم :

 • Abaqus/CFD
 • Coupled Eulerian-Lagrangian
 • Hydrostatic-Fluid-Mechanical
 • Piezoelectric-Mechanical
 • Structural-Acoustic
 • Thermal-Electric
 • Thermal-Mechanical
 • Thermal-Fluid-Mechanical
 • Structural-Pore Pressure

ویژگی‌های نرم‌افزار آباکوس

اجازه دهید این بخش را در آینده در قالب یک مقاله منحصر به فرد ارائه دهیم.

سوال : آباکوس یا انسیس ؟

شاید یکی از دلایل خاص بودن امروزه رشته مهندسی مکانیک را تعدد نرم‌افزارهای آن دانست. به جرات می‌توان گفت که مهندسی مکانیک در هر بخش خود دارای چندین نرم‌افزار قدرتمند است. این موضوع گرچه جالب و مفید است اما گاهی سبب گمراهی و کلافه شدن کاربران در انتخاب نرم‌افزار مناسب خود می‌شود. کاربر با یک جستجوی ساده با انبوه عظیمی از اطلاعات در مورد هر نرم‌افزار رو به رو خواهد شد. اما سوال مهم‌تر این است که برای یک موضوع باید چند نرم‌افزار یاد بگیریم؟! آیا ضرورتی برای یادگیری همه این نرم‌افزارها وجود دارد؟ هر کدام دارای چه ابزارهایی هستند؟ کدام یک را دیگر کاربران بیشتر می‌پسندند؟ کدام یک اقبال عمومی بیشتری در صنعت دارند؟ تفاوت و شباهت Ansys و Abaqus در چیست؟ این موارد از قبیل سوالاتی است که هر کاربر امکان دارد با آن رو به رو شود.

ای دو نرم‌افزار از جنبه‌های زیر قابل بررسی و ارزیابی هستند :

 1. هزینه اولیه خرید و تامین نرم‌افزار
 2. گستره مقایسه Abaqus و Ansys
 3. رابط کاربری و فضای مدل‌سازی
 4. عملکرد هر یک در حوزه‌های علوم گوناگون
 5. امکانات جانبی هر یک از این نرم‌افزارها

در آینده مقالات جامعی درباره تفاوت این دو ارائه خواهیم داد.

سابروتین نویسی در آباکوس

در صورتی که شما از کاربران حرفه‌ای و سطح بالای آباکوس هستید، می‌دانید که توسعه و بکارگیری مدل‌ها، معادلات ساختاری، المان‌ها و حتی بارگذاری‌های ویژه از طریق گزینه‌های پیش‌فرض تعبیه شده در آباکوس امکان‌پذیر نیست؛ اما همواره راه‌های جایگزین برای این قبیل موضوعات وجود دارد.

نرم‌افزار آباکوس علاوه بر امکانات قدرتمند و کاربردی که ارائه کرده است، قابلیت برنامه‌نویسی در محیط زبان برنامه‌نویسی فرترن – Fortran را برای استفاده‌های پیشرفته و سطح بالای کاربران ارائه کرده است.

بیشتر بخوانید : ویژگی‌های نرم‌افزار آباکوس – ABAQUS

امیدواریم این آموزش مورد پسند دوستان خوب ما و دنبال‌کنندگان آکامک قرار گرفته باشد. در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

اگر می‌خواهید آباکوس – ABAQUS را به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی یاد بگیرید، ما کامل‌ترین دوره‌های آموزشی آباکوس را برای شما آماده کرده‌ایم. برای شروع یادگیری روی لینک زیر کلیک کنید.


دوره آموزشی نرم‌افزار آباکوس – ABAQUS


دانلود نسخه PDF مقاله : معرفی نرم‌افزار آباکوس – ABAQUS

اشتراک‌گذاری