توضیح و معرفی شرکت داسو سیستمز

چکیده مقاله

شرکت معروف و نام آشنای داسو سیستمز (به فرانسوی Dassault Systèmes) یک شرکت متشکل از چند کشور اروپایی یا به عبارت ساده‌تر یک شرکت چندملیتی اروپایی است که خدمات مهمی همچون طراحی سه‌بعدی، شبیه‌سازی دیجیتال، مدل‌سازی مکانیکی و مدیریت چرخه تولید یا به اختصار PLM را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. در این مقاله قصد داریم با معرفی نرم‌افزار کتیا در خدمت دوستان آکامکی عزیز باشیم.


در سال ۱۹۸۱ شرکت هواپیمایی مارسل یک گروه طراحی با نام گرو داسو (Dassault Group) را پایه نهاد که داسو سیستمز بخشی از این گروه بود. این گروه بری توسعه و پیشرفت نسل جدید و متفاوت نرم‌افزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) به نام اولیه CATI و بعدا کامل‌تر CATIA ایجاد شد. این گروه نرم‌افزار PLM خود یا همان مدیریت چرخه تولید را با ایجاد یک چشم‌انداز سه‌بعدی از طراحی تولید تا تعمیر و نگه‌داری توسعه و گسترش داد. هدف آن‌ها ایجاد یک چشم‌انداز مفهومی از محصول بود. از همان ابتدا مشتریان بزرگی به سراغ داسو سیستمز آمدند؛ بعضی از این شرکت‌ها : شرکت‌های صنایع هوافضا، دفاعی، معماری، مهندسی، ساختمان، کالاهای مصرفی، انرژی، سرمایه‌گذاری، تکنولوژ‌های پیشرفته، تجهیزات صنعتی، علوم زیستی، دریایی و فراساحل، منابع طبیعی، حمل و نقل و … بودند.

تاریخچه داسو سیستمز

درست است که به طور رسمی سال ۱۹۸۱ برای تاسیس داسو سیستمز ثبت شده است اما پیشینه آن در حقیقت به سال ۱۹۷۷ در شرکت هواپیمایی مارسل و ۱۵ مهندس طراح برمی‌گردد. رهبری این گروه ۱۵ نفره با فرانسیس برنارد (Francis Bernard) و مسئولیت آن‌ها مدیریت و انجام فرآیند طراحی هواپیما بود. در ابتدای امر آن‌ها یک پلتفرم طراحی نیمه سخت‌افزاری با نام CATI را خلق کردند (این پلتفرم بعدها توسعه یافته و نام آن CATIA شد). این گروه برای حفظ و توسعه ابداع خود یک شرکت جدید را باید تاسیس می‌کردند. از این رو شرکت داسو سیستمز با ۲۵ مهندس طراح و تنها یک مشتری – شرکت هواپیمایی مارسل – در سال ۱۹۸۱ تاسیس شد. در همان ابتدای آغاز کار یک تفاهم‌نامه بین شرکت داسو سیستمز و شرکت IBM منعقد شد تا فروش و تجاری‌سازی محصول بدون مشکل پیش رود. این تفاهم‌نامه عامل موفقیت و فراگیر شدن نرم‌افزار CATIA و شرکت داسو سیستمز شد.

بعد از موفقیت بزرگ خود در زمینه پلتفرم طراحی هواپیما نرم‌افزار CATIA توجه دیگر صنایع از جمله خودروسازی (شرکت‌های بنز، هوندا، BMW) را نیز به خود جلب کرد. این شرکت مرحله به مرحله وارد دیگر صنایع مهندسی از جمله ماشین‌آلات، کشتی‌سازی و حتی کالاهای مصرفی شد. در طول سال‌های تاسیس تا کنون داسو سیستمز فعالیت خود را  به اروپا محدود نکرد و به آمریکا، ژاپن و … گسترش داد. این رشد سریع موجب ایجاد زنجیره‌ای از محصولات، مالکیت و مشارکت بالاتر از هسته طراحی / تولید CAD/CAM شد و به سمت آنچه که امروزه به عنوان داسو سیستمز می‌شناسیم سوق دادهاست.

بیشتر بخوانید : با کتیا آشنا شویم

امیدواریم این آموزش مورد پسند دوستان خوب ما و دنبال‌کنندگان آکامک قرار گرفته باشد.

اگر می‌خواهید کتیا را به صورت کاملا حرفه‌ای و تخصصی یاد بگیرید، ما کامل‌ترین دوره‌های آموزشی کتیا را برای شما آماده کرده‌ایم. برای شروع یادگیری روی لینک زیر کلیک کنید.


دوره آموزشی کتیا – CATIA


دانلود نسخه PDF مقاله : آشنایی با شرکت داسو سیستمز

اشتراک‌گذاری